Waloryzacja zaniżonych emerytur

VESTRA+ Otrzymaj wyższą emeryturę 

Niskie świadczenia to palący problem polskiego systemu emerytalnego. Jednak w ostatnim czasie pojawiła się zmiana, dzięki której emeryci mają szansę na wyższą emeryturę. Niestety sam wniosek do ZUS nie wystarczy.

Podwyżki i wyrównania są dla osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę przed 6 czerwca 2012 roku, po czym przyznano im emeryturę powszechną po 1 stycznia 2013 roku. A później dowiedziały się, że “za karę” ich świadczenia emerytalne zostaną obniżone.

Intro

Kto kwalifikuje się do wyższej emerytury?

Wyższą emeryturę otrzymają osoby, które spełniają dwie przesłanki:

Kryteria wiekowe: kobiety urodzone w latach 1954-1968 oraz mężczyźni urodzeni w latach 1949-1952.
Data przejścia na emeryturę: złożenie wniosku o wcześniejszą emeryturę przed 6 czerwca 2012 roku i przyznanie emerytury powszechnej po 1 stycznia 2013 roku.
Należysz do tej grupy? Zgłoś się do nas.

Ile możesz zyskać?

Klient może otrzymać przeliczenie emerytury za 3 lata wstecz i waloryzację świadczenia emerytalnego.

Jak uzyskać wyższą emeryturę?

W tym przypadku, sam wniosek nie wystarczy!

Na podstawie pisma można skierować do ZUS wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zostanie on rozpatrzony negatywnie.

Czy w takim razie warto go składać? Tak! Z prostego powodu: właśnie ta czynność otwiera drogę odwoławczą do sądu. Po odmownej decyzji ZUS, w sądzie rozstrzygnie się sprawa przeliczenia emerytury.

Już na etapie składania wniosku warto skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii.

Dlaczego? Ponieważ po odmownej decyzji ZUS, trzeba złożyć prawidłowo sporządzony pozew. Kolejne kroki to przygotowanie argumentacji, prowadzenie sprawy przed sądem I i II instancji, a także składanie ewentualnych apelacji przez profesjonalnego pełnomocnika. Każda z tych czynności wymaga doświadczenia i wiedzy prawnej.

Potrzebujesz wsparcia w uzyskaniu wyższego świadczenia emerytalnego?

Zgłoś się do VESTRA+: usługi, która została stworzona specjalnie dla emerytów. Przeprowadzimy Cię przez cały proces krok po kroku!

Skąd szansa na podwyżkę emerytury po wyroku TK?

W wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r w sprawie SK 140/20 uznano za niezgodne z Konstytucją RP pomniejszenie emerytur powszechnych dla mężczyzn (65+) i kobiet (60 lat+). Dotyczy to osób, które przed 6 czerwca 2012 wystąpiły do ZUS z wnioskiem o wcześniejszą emeryturę, a ich pobrane emerytury wcześniejsze zostały odliczone od podstawy emerytur powszechnych. 

W chwili, w której emeryci przechodzili na emeryturę wcześniejszą, nie wiedzieli, że po kilku latach ich świadczenia zostaną obniżone. Według TK takie działanie jest niezgodne z prawem.

Wypłata wcześniejszej emerytury nie powinna być podstawą do niespodziewanego obniżenia późniejszych świadczeń. Takie postępowanie jest niezgodne z Konstytucją. Dlatego Sądy coraz częściej wydają wyroki korzystne dla emerytów. 

Zadzwoń do nas już teraz!
Image link

Masz jakiekolwiek pytania? Chętnie pomożemy

Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku: 08:00 - 16:00
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Zobacz również pomocne artykuły na naszym blogu