• Home
 • Unieważnienie umowy kredytu frankowego
Unieważnienie umowy kredytu frankowego

Unieważnienie umowy kredytu frankowego

24 października, 2023 Redakcja 0 Komentarzy

Kredyt CHF jest utrapieniem wielu osób. Na szczęście w tym roku wprowadzono zmiany, które ułatwiają unieważnienie umowy kredytu frankowego, obniżenie zadłużenia i ewentualne uzyskanie odszkodowania za kredyt we frankach.

Dnia 1 lipca 2023 roku weszły w życie przepisy znowelizowanego Kodeksu postępowania cywilnego. Wcześniejsze zmiany, które obowiązują już od 15 kwietnia br., umożliwiły Frankowiczom składanie pozwów do pobliskich sądów zamiast do Wydziału Frankowego Sądu Okręgowego w Warszawie. Natomiast w lipcu wprowadzono kolejne korzystne przepisy, które dodatkowo usprawniają unieważnienie denominowanego kredytu frankowego.

Jakie są ich główne założenia?

Możliwość szybkiego unieważnienia kredytu frankowego

Najważniejszą zaletą przepisów wprowadzonych w lipcu 2023 roku jest umocnienie pozycji konsumenta w sporze z bankiem. Od teraz bank musi złożyć całość materiału dowodowego już we wstępnej fazie postępowania.

Efekt? Szybsze zakończenie sprawy o unieważnienie kredytu frankowego. Banki nie mogą już wydłużać ich w nieskończoność, co robiły do tej pory, wnioskując o przeprowadzenie kolejnych dowodów.

Główne cele nowych przepisów dotyczących kredytu hipotecznego frankowego to:

 • odciążenie sądów okręgowych
 • przyspieszenie procesów cywilnych
 • mocniejsza pozycja konsumenta w sporach z przedsiębiorcami (w przypadku kredytu CHF – z bankiem)

Szczególną rolę odgrywa tutaj regulacja, która zobowiązuje przedsiębiorcę do złożenia pełnego materiału dowodowego już na początkowym etapie postępowania.

Co więcej, banki, które będą:

 • unikać rozwiązania sprawy na etapie reklamacji,
 • unikać postępowania przedsądowego,
 • uczestniczyć w takim procesie w złej wierze,

poniosą maksymalnie podwojoną sumę wszystkich kosztów sądowych. I to nawet sytuacji, w której wygrają proces z konsumentem.

Istnieje ogromna szansa, że przepisy, które obciążają kredytodawców kosztami procesu z konsumentem, skutecznie zniechęcą banki do składania zastraszających kontrpozwów.

Podniesienie wartości przedmiotu sporu

Nowe przepisy podnoszą również wartość przedmiotu sporu z 75 tysięcy zł do 100 tysięcy zł.

W wyniku tej zmiany, spory o wartości przedmiotu sporu, które przekraczają 100 tysięcy złotych (do tej pory było to 75 tys.) będą rozpoznawane przez sądy okręgowe. Jednak nie wpłynie to jakoś znacząco na sytuację Frankowiczków, gdyż większość spraw i tak dotyczy kwot powyżej 100 tysięcy złotych.

Kto może unieważnić denominowany kredyt bankowy? Klauzule niedozwolone

Jak unieważnić kredyt hipoteczny frankowy?

Po pierwsze trzeba ustalić nieważność umowy. Do unieważnienia kwalifikuje się umowa o kredyt frankowy zawierająca tzw. klauzule abuzywne, czyli zapisy niedozwolone. Przykłady takich klauzul w umowach o kredyt CHF znajdziesz m.in. w specjalnie przygotowanym zestawieniu Rzecznika Finansów.

Wszczęcie postępowania o kredyt we frankach wymaga więc dokładnego sprawdzenia posiadanych dokumentów, porozumień i aneksów. Musisz przeanalizować, czy Twoja umowa kredytowa zawiera błędy lub wady.

Znaczenie ma również to, czy posiadasz status konsumenta – czyli czy nie prowadziłeś działalności gospodarczej w kredytowanej nieruchomości. Status konsumenta znacząco zwiększa szanse na wygraną w przypadku umowy kredytu denominowanego!

W sprawdzaniu tych kwestii, a także przygotowaniu skutecznego planu działania, pomoże Ci doświadczona kancelaria prawna.

Kiedy przysługuje odszkodowanie za kredyt hipoteczny we Frankach?

Należy podkreślić, że kwota zasądzona na rzecz kredytobiorcy (przy odfrankowieniu lub unieważnieniu umowy) nie jest tym samym, co odszkodowanie od banku za kredyt we frankach.

Odpowiedzialność odszkodowawcza banku pojawia się wtedy, gdy doszło do powstania szkody. Kredytobiorca musi więc udowodnić i określić rodzaj szkody, jaka zaistniała przez umowę zawierającą klauzule niedozwolone.

Oczywiście trzeba wykazać związek między jednym a drugim. Taką sytuacją będzie np. zajęcie przez komornika mieszkania objętego hipoteką. Podsumowując, jeśli masz odpowiednie dowody, możesz starać się również o odszkodowanie za kredyt hipoteczny we frankach.

Unieważnienie denominowanego kredytu we frankach – 97% wygranych spraw

Dzięki wzmocnieniu pozycji kredytobiorców, już teraz można o wiele łatwiej i szybciej unieważnić umowę kredytową we frankach lub uzyskać odfrankowienie.

 • Odfrankowienie to usunięcie klauzuli indeksacyjnej z umowy kredytowej i zwrot nadpłaconych rat. Jednocześnie dochodzi do zmniejszenia salda zadłużenia, które przestaje być zależne od kursu franka szwajcarskiego.

Aktualnie ok. 97% spraw frankowych wygrywają konsumenci, otrzymując zwroty naprawdę wysokich kwot. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku postępowań prowadzonych przez profesjonalnych prawników.

Jako przykład można podać prawomocne unieważnienie umowy banku BPH S.A. w Krakowie w 25 miesięcy, z wyrokiem wydanym w dniu 16 maja 2023 roku (sygn. I ACa 550/23). W wyniku wygranej, osoby spłacające kredyt frankowy odzyskały aż 252.294,10 zł. Sąd Apelacyjny w Krakowie nie tylko uznał umowę kredytową w CHF za nieważną, ale również nie uwzględnił zgłoszonego przez bank zarzutu zatrzymania i obciążył bank pełnymi kosztami procesu.

Co robić w przypadku kredytu we frankach? Działać!

Po wprowadzeniu powyższych zmian, można przewidywać, że kolejni Frankowicze pójdą do sądu po odszkodowanie, unieważnienie umowy i zwrot niesłusznie pobranych opłat. Jednocześnie wiele osób nadal obawia się długiego czasu trwania postępowania i ponoszenia dodatkowych kosztów.

Jednak pamiętajmy, że warto walczyć o swoje. Dzięki nowelizacji przepisów san proces trwa o wiele krócej. Co więcej, w miażdżącej większości przypadków sądy stwierdzają nieważność umowy o kredyt denominowany.

Jak odzyskać nadpłatę kredytu frankowego? Zgłoś się do nas!

Chcesz uwolnić się od nieuczciwej umowy kredytu frankowego?

Korzystając z naszej pomocy dla Frankowiczów, otrzymasz pełną obsługę swojej sprawy. Ustalimy, czy Twoja umowa jest wadliwa, wystąpimy do banku z wnioskiem o wydanie zaświadczeń, wyślemy reklamację wraz z wezwaniem do zapłaty.

W przypadku kredytów CHF warto działać ze wsparciem profesjonalnej kancelarii prawnej. Dzięki reklamacji będziemy naliczać bankowi odsetki ustawowe za opóźnienie. Jeśli bank odpowie, że umowa jest ważna – rozpoczniemy postępowanie sądowe. Przeprowadzimy Cię przez cały proces frankowy krok po kroku.

Dlatego nie czekaj i już dziś zawalcz o:

 • unieważnienie kredytu CHF,
 • odfrankowienie,
 • a nawet wysokie odszkodowanie za kredyt we frankach!

Zostaw komentarz do wpisu