frankowicze-2024

Frankowicze 2024. Ile trzeba czekać na wyrok?

Frankowicze 2024. Kredyty frankowe nie tracą na znaczeniu. Nadal mnóstwo osób decyduje się na pozwanie banku, czemu sprzyjają liczne, korzystne wyroki dla Frankowiczów. Choć w 2023 roku wiele mówiło się na temat ustawy frankowej utworzonej z inicjatywy KNF, która miała odciążyć sektor bankowy, to procesowanie się pozostało najlepszym możliwym rozwiązaniem dla konsumentów.

Orzeczenia TSUE i tzw. Uchwała frankowa z kwietnia 2024 roku rozwiewają kolejne wątpliwości w tym temacie. Trybunał Sprawiedliwości i polskie prawo nieustannie bronią praw kredytobiorców. Co warto wiedzieć o umowach frankowych w 2024 roku? Przeczytaj nasze krótkie podsumowanie.

Czy kredyty frankowe 2024 wciąż są unieważniane?

Frankowicze 2024. Kredyty frankowe, czyli indeksowane i denominowane do franka szwajcarskiego, cieszyły się ogromną popularnością w latach 2005-2008. Choć oferowały pozorną oszczędność, szybko okazało się, że są bardzo ryzykowne dla kredytobiorcy. Za cenę niższej raty, klient zostawał obarczony m.in. wyłącznym ryzykiem zmiany kursu waluty, której nie da się skalkulować w perspektywie kilkudziesięciu lat, a także obciążeniem dodatkową ukrytą opłatą w postaci spreadu walutowego.

Obecnie wyroki korzystne dla Frankowiczów to codzienność. W sieci znajdziemy liczne przykłady postępowań dotyczących kredytów, w których masowo wygrywają konsumenci. Postępowania frankowe opierają się bowiem na prostym fakcie: tego typu umowy są wadliwe. Mimo to uznanie nieważności umowy kredytu powiązanego z frankiem nadal zależy od uznania sądu orzekającego w danej sprawie. Dlaczego? Ponieważ banki uparcie twierdzą, że kredyty frankowe nie są dotknięte wadami. W rezultacie, dopóki kredytobiorca nie wniesie pozwu, kredytodawca nie zaproponuje mu nawet ugody (sprawę ugód frankowych omawiamy w kolejnych akapitach).

Eksperci apelują że 2024 to idealny czas na wyrównanie rachunków z bankiem. W tym celu kredytobiorcy są zobowiązani do złożenia pozwu, gdyż tylko tak zmuszą bank do rozmowy i doprowadzą do unieważnienia umowy kredytowej.

Co zmienia uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych?

Tzw. Uchwała frankowa Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku jest jednym z najnowszych, korzystnych dokumentów dla Frankowiczów w Polsce. Jej treść potwierdza i podsumowuje dotychczasową linię orzeczniczą TSUE oraz polskich sądów powszechnych. To uchwała o tyle ważna, że stanowi pewnego rodzaju klamrę dla sporu frankowego w Polsce. Mimo to nadal tysiące kredytobiorców walczy o swoje w sądach, a kolejne tysiące wciąż nie podjęły decyzji o unieważnieniu umowy kredytowej.

Uchwała frankowa dotyczy sześciu zagadnień prawnych, które znacznie przyspieszyły rozpoznawanie roszczeń w postępowaniach frankowych. Jest to widoczne nawet w działaniach samych banków, które coraz częściej nie wnoszą apelacji. Postępowania dotyczące kredytów CHF przebiegają więc coraz szybciej, ponieważ wiele spraw kończy się prawomocnym wyrokiem już po I instancji.

Sprawy frankowe: czas trwania procesów

Jak widać, aktualnie nie trzeba czekać zbyt długo, aby uzyskać wyrok korzystny dla Frankowicza. W porównaniu z poprzednim rokiem, sąd stwierdza nieważność umowy kredytu w zdecydowanie krótszym czasie: w I kwartale br. sądy załatwiły o 41% więcej spraw, niż w analogicznym okresie w 2023 roku.

Ponadto w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 roku zapadło około 4,3 tys. wyroków, z czego 97,5% spraw uznało nieważność kredytu frankowego. Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, wydana w 2024 roku m.in. uchwała frankowa spowodowała że sprawy frankowe w sądach przebiegają znacznie szybciej przez mniejszą liczbę apelacji. Część banków m.in. Bank Millennium, Deutsche Bank, czy BNP Paribas, od razu rezygnuje ze składania apelacji, co znacząco usprawnia rozpoznawanie roszczeń Frankowiczów.

Przeciętnie na stwierdzenie nieważności kredytu frankowego czeka się więc od 15 miesięcy do 2,5 roku. Co ciekawe, Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad usprawnieniem procesów frankowych. Można więc liczyć, że niedługo wyroki będą wydawane jeszcze szybciej niż teraz.

Sprawa o kredyt frankowy a ugoda. Co lepsze?

Frankowicze 2024. Przez tzw. Uchwałę frankową Sądu Najwyższego oraz serię ubiegłorocznych oraz tegorocznych wyroków TSUE, czas trwania spraw kredytów frankowych znacząco się skrócił. Przyłożyło się do tego nie tylko utrwalenie linii orzeczniczej, ale też wysokie odsetki za opóźnienie wypłacane Frankowiczom. Obecnie wynosi ono 11,25% za rok, co zniechęca banki do wydłużania czasu trwania spraw.

Podsumowując, bankom nie opłaca się przewlekać postępowań frankowych. Mimo to niektóre instytucje wciąż próbują się ratować, oferując kredytobiorcom ugody – czyli umowy, w której obie strony kredytu frankowego decydują się dobrowolnie na polubowne zakończenie sporu. Istotne w sprawie ugód frankowych jest to, że dokument ten potwierdza, iż umowa kredytu nadal obowiązuje, ale zostaje przekształcona na zobowiązanie w złotówkach. Jednocześnie bank nie potwierdza w niej nieważności umowy frankowej.

Sprawa ugód frankowych jest o tyle kiepska z perspektywy Frankowiczów, że zyskują oni jedynie część korzyści, które mogliby osiągnąć, pozywając bank. Do tego wciąż ponoszą niemałe zobowiązania finansowe.

Ugody pozwalają instytucjom uniknąć długiego, kosztownego procesu. Natomiast dla kredytobiorcy CHF znacznie korzystniejsze jest wszczęcie postępowania dotyczącego kredytu. Dlatego nie warto przyjmować propozycji ugodowej banku. Zamiast tego lepiej przekazać swoje dokumenty do analizy naszej Kancelarii i zawalczyć o uznanie nieważności kredytu frankowego.

Pierwsza sprawa frankowa. Jakie są korzyści na kredytobiorcy?

Postępowania frankowe niosą wiele ważnych korzyści dla konsumenta. Warto wiedzieć, że nowe sprawy frankowe 2024 polegają głównie na uznaniu nieważności umowy kredytu. W rezultacie:

  • Strony muszą zwrócić wszystko, co od siebie otrzymały: bank zwraca kredytobiorcy wszystko, co ten wpłacił, a kredytobiorca – wyłącznie kwotę kredytu, którą bank mu udostępnił (kapitał). Jest to tzw. sankcja kredytu darmowego.
  • Kredytobiorca nie jest zobowiązany do dalszej spłaty kredytu frankowego i może uzyskać odsetki ustawowe za opóźnienie. Otrzymuje je za cały czas trwania postępowania (w wysokości 11,25% za rok!).
  • Wyrok uznający nieważność umowy frankowej daje prawo do wykreślenia hipoteki banku z księgi wieczystej nieruchomości.

Frankowicze w Polsce wygrywają ponad 97% spraw!

Frankowicze 2024. Uchwała frankowa, masowe stwierdzanie nieważności umowy kredytu w CHF przez polskie sądy, a do tego krótszy czas oczekiwania na wyrok – wszystko to sprawia, że w 2024 roku warto jak najszybciej zawalczyć o nieważność kredytu frankowego. Dlatego nie czekaj i zgłoś się do nas. Sprawy dotyczące kredytów frankowych są specjalnością Kancelarii Vestra. Nasi prawnicy rozwiązują sprawy frankowe w wydziale specjalnie przeznaczonym dla tego typu postępowań. Z ich pomocą masz szanse na sukces i szybki wyrok sądu.

Umów się na rozmowę. Podpowiemy rozwiązanie, które będzie w 100% dostosowane do Twojej sytuacji.

Zostaw komentarz do wpisu