sankcja-kredytu-darmowego

Sankcja kredytu darmowego – wyroki

10 października, 2024 Karina Piechowska 0 Komentarzy

Sankcja kredytu darmowego – wyroki. Wśród kredytobiorców coraz głośniej mówi się o błędach umownych, które skutkują sankcją kredytu darmowego. Faktycznie, mnóstwo popularnych banków i firm pożyczkowych popełnia rażące uchybienia w zawieranych umowach. Nic więc dziwnego, że aktualnie w Polsce prowadzi się tysiące spraw o kredyt darmowy. Jest to bardzo pozytywna tendencja. Dzięki temu klienci mają szansę na spłatę kredytu konsumenckiego wyłącznie w kwocie pożyczonego kapitału. Po otrzymaniu pozytywnego wyroku w sprawie SKD, nie muszą spłacać odsetek i pozostałych kosztów zobowiązania. Poza tym jest nadzieja, że kredytobiorcy staną się ostrożniejsi w formułowaniu kolejnych postanowień umownych.

Konsument może więc liczyć nawet na zwrot tego, co zapłacił. Z reguły są to kwoty w wysokości około 20 tys. zł, choć czasem sąd nakazuje zwrot jeszcze wyższej sumy. Chcesz wiedzieć jak jest w przypadku w Twojej umowy kredytu? W tym podsumowaniu prezentujemy wyniki prowadzonych przez nas spraw związanych z sankcją kredytu darmowego.

Najnowsze wyroki sądów – nasze sukcesy

Sankcja kredytu darmowego – wyroki. Poniżej prezentujemy przykładowe sprawy sankcji kredytu darmowego prowadzone przez naszą Kancelarię. We wszystkich uzyskaliśmy pozytywne dla klienta wyroki:

1. Rozprawa przeciwko PKO BP skutkuje sankcją kredytu darmowego

W sprawie przeciwko PKO BP odbyły się dwie rozprawy, podczas których Sędzia poza argumentacją stricte prawną domagał się też szczegółowego przedstawienia sposobu wyliczenia RRSO i jego uzasadnienia.

Ostatecznie Sąd wydał wyrok uwzględniający powództwo w całości. Wskazał, że celem ustawy o kredycie konsumenckim jest zapewnienie konsumentowi łatwego dostępu do informacji na temat warunków kredytu oraz jego sytuacji prawnej w związku z kredytem. Natomiast przedmiotowa umowa z PKO BP nie spełniała tych wymogów. Ponadto Sąd stwierdził, że pozwany bank nie zaprzeczał naliczania odsetek od prowizji jako kwoty, którą pobrał, a następnie nie wypłacił pożyczkobiorcy. Pozwany bank poddał więc oprocentowaniu prowizję za udzielnie pożyczki, co wpłynęło na zawyżenie kosztu kredytu – a w konsekwencji na nieprawidłowe określenie RRSO i całkowitej kwoty do zapłaty.

2. Umowa kredytu konsumenckiego z Santander Bank S.A.

sankcja-kredytu darmowego-wyrok
sankcja-kredytu darmowego-wyrok

Sankcja kredytu darmowego – wyroki. W tym przypadku Sędzia bardzo wnikliwie podeszła do analizy zarzutów sformułowanych przez Powoda. Formalnie odbyły się dwie rozprawy, gdzie pełnomocnicy procesowi stron wymieniali argumentację przemawiającą za słusznością ich stanowisk oraz udzielali odpowiedzi na zadawane pytania.

Ostatecznie Sąd wydał wyrok uwzględniający powództwo w całości. Przyjął też argumentację pełnomocnika, stwierdzając m.in., że niedopuszczalnym zabiegiem stosowanym przez Bank było naliczanie odsetek kapitałowych od skredytowanej prowizji. Wpłynęło to na błędne określenie w umowie całkowitej kwoty do zapłaty oraz RRSO – podsumowuje Ewelina Dubicka-Żołnierek, Radca Prawny Kancelarii Vestra. – Nasz klient był więc w pełni uprawniony do skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Dodatkowo Sąd stwierdził, że został on błędnie pouczony o możliwości przedterminowej spłaty kredytu.

3. Sprawa o udzielenie konsumentowi kredytu przez Bank PKO BP

W niniejszej sprawie odbyła się tylko jedna rozprawa, podczas której pełnomocnicy przedstawili swoją argumentację i stanowiska. Następnie Sąd odroczył wydanie wyroku na kolejny termin, gdzie w całości uwzględnił powództwo konsumenta. Uznał je za udowodnione i posiadające stosowną podstawę prawną:

Sąd w uzasadnieniu wyroku zwrócił uwagę, że niedopuszczalne było działanie banku polegające na naliczaniu odsetek od skredytowanych kosztów prowizji i składki ubezpieczeniowej. Spowodowało to niewłaściwe określenie całkowitej kwoty do zapłaty i RRSO, które zostało zaniżone przez bank o ponad 6%. Konsument został wprowadzony w błąd co do atrakcyjności prezentowanej mu oferty, która w rzeczywistości okazała się taką nie być – podkreśla Radca Prawny, który reprezentował konsumenta przed Sądem.

4. Przedmiot sankcji kredytu darmowego: umowa z Bankiem Pekao S.A.

Sąd już na pierwszej rozprawie wydał wyrok zasądzający roszczenie Powoda z tytułu sankcji kredytu darmowego w całości. – Aktualnie oczekujemy na pisemne uzasadnienie. Natomiast w ustnych motywach uzasadnienia Sąd stwierdził, że niedopuszczalne jest pobieranie przez bank odsetek kapitałowych od prowizji nawet jeśli jest ona kredytowana.

Ponadto błędne są twierdzenia pozwanego banku, że doszło do porozumienia pomiędzy nim a konsumentem w zakresie kredytowania kosztów pozaodsetkowych i pobierania od nich odsetek. Okazuje się bowiem, że zawarta umowa pożyczki nie zawierała jednoznacznych i zrozumiałych dla konsumenta zapisów, co doprowadziło do naruszenia obowiązków informacyjnych przez bank. W rezultacie nasz klient jest uprawniony do złożenia oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego oraz spłaty pożyczki bez odsetek i pozostałych kosztów.

5. Umowa o kredyt konsumencki zawarty z Bankiem Millennium

W kolejnym przykładzie przedstawionym przez Radce Prawnego Kancelarii Vestra, Sąd przeprowadził jedną rozprawę, po czym odroczył wydanie wyroku. Na pierwszej rozprawie analizował przede wszystkim prawidłowość wyliczenia przez bank odsetek oraz RRSO w łączącej bank i konsumenta umowie. 

Ostatecznie Sąd ogłosił wyrok, w którym w całości uwzględnił powództwo konsumenta. W ustnych motywach uzasadnienia wskazał, że podziela argumentację kredytobiorcy, a umowa łącząca go z bankiem nie spełnia obowiązków informacyjnych wymaganych ustawą o kredycie konsumenckim. Okazuje się bowiem, że umieszczono w niej nieprawidłowo określoną całkowitą kwotę do zapłaty i RRSO. Dodatkowo w umowie brakowało pełnego, prawidłowego pouczenia konsumenta w zakresie przedterminowej spłaty i kosztów kredytu.

Kredyty konsumenckie a orzecznictwo sądów w sprawie SKD

W ostatnich latach do polskich sądów trafiło mnóstwo pozwów od klientów banków, którzy zauważyli błędy w swojej umowie kredytu. Okazuje się, że wielu kredytodawców nadużywa zaufania klientów, umieszczając w zapisach m.in. rażąco wysokie pozaodsetkowe koszty kredytu:

– nieprawidłową całkowitą kwotę zobowiązania,

– błędne lub wprowadzające w błąd RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania kredytu). Co więcej, nawet nieodpowiednia forma czy treść umowy może być przesłanką do zastosowania sankcji kredytu darmowego.

Dlaczego? Ponieważ ustawa o kredycie konsumenckim jasno wskazuje, że nawet niepozorne uchybienie może zobowiązać bank do zwrotu kosztów kredytu.

Kto ma szansę na darmowy kredyt konsumencki?

Mimo to nie każda osoba może skorzystać z sankcji darmowego kredytu. Należy spełnić następujące warunki (wskazane w ustawie o kredycie konsumenckim):

  • Umowę kredytową podpisano po 18 grudnia 2011 roku.
  • Kwota zobowiązania nie przekracza kwoty 255 550 zł lub jej równowartości w walucie obcej.
  • Kredyt nie został zabezpieczony hipoteką.
  • Uzyskane środki nie są wykorzystywane na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
  • Jeśli doszło już do spłaty kredytu konsumenckiego, od całkowitego uregulowania zobowiązania nie może minąć więcej niż 12 miesięcy.

Podsumowując, z tytułu sankcji kredytu darmowego skorzysta każdy, kto spełnia powyższe warunki, a w treści umowy zawartej z bankiem znalazł błędy (uwzględnione w ustawie o kredycie konsumenckim).

Czy warto starać się o kredyt darmowy na własną rękę? Niekoniecznie. Samodzielne szukanie uchybień w umowie kredytowej jest trudne. Wymaga odpowiedniej wiedzy i znajomości prawa. Na szczęście wystarczy, że zgłosisz się do Kancelarii Vestra po niezobowiązującą, darmową analizę. Większość naszych klientów uzyskuje prawo do skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Istnieje więc duża szansa, że Twoja umowa kredytu również zawiera błędy wymienione w ustawie o kredycie konsumenckim.

Nie czekaj! Pozytywne wyroki TSUE zwiększają szanse na darmowy kredyt

sankcja kredytu darmowego – wyroki. Pozytywne wyroki sądów dotyczące kredytu konsumenckiego i SKD, wynikają m.in. z prokonsumenckiego nastawienia TSUE do spraw związanych z sankcją kredytu darmowego. Cel sankcji kredytu darmowego jest bowiem jasny: pozbawienie kredytodawcy prawa do pobierania odsetek i pozaodsetkowych kosztów kredytu zawartych w umowie jako kara za naruszenie obowiązków informacyjnych.

Walka z bankiem wymaga poświęcenia czasu i opiera się na dwóch głównych etapach:

-przedsądowym, podczas którego sprawdzamy treść umowy w poszukiwaniu błędów, a następnie składamy oświadczenie o zastosowaniu sankcji kredytu darmowego i wnioskujemy o wydanie oświadczenia o wysokości kosztów kredytu, kapitału, odsetek, prowizji.

-Sądowym, polegającym na złożeniu pozwu, prowadzeniu sprawy przez doświadczonego pełnomocnika i oczekiwaniu na wyrok sądu.

Z doświadczenia wiemy, że większość darmowych analiz umów skutkuje sankcją kredytu darmowego. Dlatego nie zwlekaj i już dziś rozpocznij swoją walkę o darmowy kredyt!

Zostaw komentarz do wpisu