Sankcja kredytu darmowego: jakie banki jej podlegają?

Masz kredyt albo pożyczkę? Możliwe, że Twoja umowa z bankiem lub parabankiem zawiera błędy, dzięki którym możesz otrzymać darmowy kredyt. Sankcja kredytu darmowego – jakie banki jej podlegają?

Sankcja kredytu darmowego to instytucja skierowana do konsumentów, którzy zawarli wadliwe umowy kredytowe z bankami lub parabankami. Pozwala spłacić zobowiązanie w wysokości pożyczonej kwoty, czyli bez odsetek oraz innych kosztów pozakapitałowych. Tym samym daje sporą korzyść finansową klientom, którzy zdecydują się o nią zawalczyć. Które banki oferujące kredyty podlegają SKD? Poniżej znajdziesz aktualną listę.

Kiedy przysługuje sankcja kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego to zapis, który stosuje się wyłącznie w przypadku kredytów konsumenckich. Oznacza to, że służy do ochrony konsumentów, a nie np. podmiotów gospodarczych.

Instytucja SKD wynika z artykułu 45. Ustawy o kredycie konsumenckim. Zgodnie z tym zapisem, uzyskanie darmowego kredytu wymaga spełnienia kilku warunków:Twoja umowa kredytowa musi zawierać uchybienia lub błędy. Z praktyki naszej kancelarii wiemy, że aż 9 na 10 umów zawiera błędy, które kwalifikują do wprowadzenia sankcji kredytu darmowego!

-kwota Twojej pożyczki nie może przekroczyć 255 550 zł lub równowartości tej kwoty w walucie obcej

-umowę kredytową podpisałeś po 17 stycznia 2011 roku

-jako kredytobiorca darmowego kredytu musisz być osobą prywatną

-od ostatnich działań związanych z pożyczką (np. od jej spłaty) minęło maksymalnie 11 miesięcy

-spłacałeś kredyt darmowy w wyznaczonych terminach (opcjonalnie z opóźnieniem do 30 dni)

-zabezpieczeniem zobowiązania nie jest nieruchomość

Wspomniana sankcja kredytu darmowego sprawi, że bank będzie musiał oddać poniesione przez Ciebie pozakapitałowe koszty kredytu, tzn. odsetki czy prowizję. W rezultacie spłacisz wyłącznie ten kapitał, który pożyczyłeś.

Jakie błędy uprawniają do SKD? Bezpłatna analiza umowy kredytowej

Jak widzisz, jednym z warunków umożliwiających darmowy kredyt jest znalezienie błędów w zawartej umowie. Do uchybień najczęściej popełnianych przez banki zaliczają się m.in. przekroczenie maksymalnej kwoty pozaodsetkowych kosztów kredytu, nieodpowiednia forma dokumentu, niewłaściwa treść (np. błędne dane osobowe kredytobiorcy), czy brak podania kosztów kredytu.

Oczywiście znalezienie nieprawidłowości bywa trudne dla osoby bez doświadczenia i wiedzy prawniczej. Z tego względu warto skorzystać ze wsparcia ekspertów Vestry, którzy za darmo zapoznają się z Twoją umową kredytową.

Pomoc prawnika to coś więcej niż sposób na sprawdzenie, czy przysługuje Ci SKD. Ze względu na fakt, że w ramach sankcji kredytu darmowego instytucja traci prawo do pobrania odsetek i innych kosztów od klienta, banki i parabanki niemal zawsze odrzucają złożone wnioski. Natomiast z pomocą radcy prawnego będziesz mógł przejść gładko i bez ryzyka przez całą procedurę SKD: zarówno przez etap przedsądowy, jak i ewentualną rozprawę sądową.

Kto może skorzystać z SKD: lista banków

Sankcja kredytu darmowego – jakie banki:

Aby uzyskać sankcję kredytu darmowego, musisz sprawdzić, czy się kwalifikujesz. Do tej czynności najlepiej od razu zaangażować prawnika z doświadczeniem w sprawach SKD.

Przejdźmy jednak do sedna tego artykułu. W przypadku których banków przysługuje sankcja kredytu darmowego? Poniżej wymieniany te najczęściej zgłaszane:

Sankcja kredytu darmowego PKO Bank Polski S.A.

Kredyty konsumenckie udzielane przez PKO Bank Polski S.A. także nie są wolne od błędów. Procedura sankcji kredytu darmowego jest stosowana w przypadku PKO BP równie często, jak w przypadku innych instytucji finansowych.

Sankcja kredytu darmowego Bank Pekao S.A.

Analiza umowy kredytowej wskazuje, że Bank Pekao S.A równie często popełnia błędy w konstruowaniu postanowień umownych. Oczywiście podobnie przy pozostałych bankach oferujących kredyty konsumenckie, warto zacząć od wezwania do dobrowolnego, przedsądowego wezwania do spłaty należności. Dopiero w sytuacji, w której Bank Pekao S.A. odmówi uznania reklamacji, można przekierować sprawę na drogę sądową.

Sankcja kredytu darmowego Millennium Bank S.A.

Millennium Bank S.A. jest dobrze znany z tzw. spraw frankowych. Podobnie, jak w kwestii kredytów w CHF, tak i przy kredytach konsumenckich Millennium posuwa się do pewnych nadużyć. Wiele umów zawiera wady, które otwierają drogę do procedury sankcji kredytu darmowego.

Sankcja kredytu darmowego Santander Consumer Bank S.A.

Klientom Santander Bank Polska S.A. również przysługuje sankcja kredytu darmowego. W przypadku umów z tym bankiem szczególnie często występują m.in. błędy wynikające z wadliwego liczenia odsetek.

Sankcja kredytu darmowego Alior Bank S.A.

W kwestii kredytu darmowego instytucja Alior Bank S.A. ma już spore doświadczenie: aktualnie toczy się przeciwko niej aż 1,7 tys. postępowań sądowych. Do tego na bieżąco napływają kolejne pozwy i reklamacje.

Pozostałe banki, które udzielają kredyty konsumenckie i kwalifikują się do SKD to:

  • Bank Pocztowy S.A.
  • SGB-Bank S.A.
  • VeloBank S.A
  • Bank Spółdzielczy
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
  • ING Bank Śląski S.A.
  • mBank S.A.
  • Nest Bank S.A.
  • Credit Agricole Bank Polska S.A.
  • Plus Bank S.A.
  • SGB-Bank S.A.
  • TF Bank AB S.A.
  • SKOK im. Franciszka Stefczyka z siedzibą w Gdyni
  • Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo -Kredytowa Energia
  • Ikano Bank AB (publ) S.A. Oddział w Polsce
  • Cofidis S.A. Oddział w Polsce
  • Provident Polska Spółka Akcyjna
  • Bank Handlowy S.A. w Warszawie
  • Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa im. Unii Lubelskiej

UWAGA: nie tylko banki oferujące kredyty konsumenckie uprawniają do SKD – do tej kategorii zaliczają się też rozmaite firmy od kredytów gotówkowych takie jak np. Szybka Gotówka, Vivus, Tani Kredyt, Provident, czy Chwilówkomat.

Darmowy kredyt dotyczy klientów wielu banków

Sankcja kredytu darmowego – jakie banki?

Darmowy kredyt oznacza, że konsument zwraca wyłącznie kapitał kredytu bez odsetek i pozostałych kosztów. W rezultacie instytucje finansowe próbują utrudniać procedurę klientom, odrzucając ich wnioski reklamacyjne. W ostatnim czasie coraz częściej oferują też rozwiązania alternatywne, takie jak ugody czy umowy kredytu konsolidacyjnego.

Mimo to warto pamiętać, że darmowy kredyt dotyczy wszystkich banków i parabanków oferujących kredyty konsumenckie, w tym m.in. popularnych instytucji takich jak Alior Bank, PKO BP, mBank S.A. czy Santander Bank Polska S.A., jak i nieco mniej znanych – typu Bank BPH S.A. i Plus Bank S.A.

Zostaw komentarz do wpisu