Odszkodowania za represje

Pomagamy uzyskać zadośćuczynienie za represje PRL lat 1944-1989

Komu możemy pomóc? Osobom, które aktywnie działały na rzecz niepodległości Państwa Polskiego, walczyły z okupantem niemieckim, działały w podziemiu i opozycji i były z tego powodu represjonowane w okresie od 1 stycznia 1944 do 31 grudnia 1989 r. O rekompensatę możemy starać się w przypadku osób:

Pozbawionych życia
Skierowanych do służby wojskowej (01.11.1982-28.02.1983)
Internowanych
Skazanych wyrokiem
Aresztowanych / zatrzymanych
Zesłanych w głąb ZSRR po 1944 roku

W przypadku śmierci represjonowanego, prawo do odszkodowania przechodzi na jego najbliższych: małżonka, dzieci i rodziców.

Intro

Czym są odszkodowania za represje?

Byłeś prześladowany w czasach PRL? Zesłano Cię w miejsce odosobnienia w stanie wojennym? A może członek Twojej rodziny był działaczem antykomunistycznym? Uzyskujemy wysokie odszkodowania za represje dla poszkodowanych w latach 1944-1989. O rekompensatę może ubiegać się też rodzina zmarłej osoby represjonowanej.

W ramach usługi oferujemy m.in. wsparcie w uzyskaniu dokumentacji z IPN, pomoc prawną w toku całego postępowania, uzyskanie odszkodowania za szkody majątkowe oraz zadośćuczynienia za krzywdy moralne. Przez cały proces korzystasz z opieki profesjonalnego pełnomocnika. 

Co możemy dla Ciebie zrobić ?

Nie martw się o dokumenty – pozyskamy je za Ciebie
Nasz doświadczony zespół wnikliwie przeanalizuje Twoją sprawę i poinformuje Cię o możliwościach prawnych
Przeprowadzimy Cię przez postępowanie rehabilitacyjne, odzyskując dobre imię Twoje lub Twojego najbliższego
Zapewnimy obsługę doświadczonego Adwokata, specjalizującego się w tego typu sprawach
Uzyskamy dla Ciebie należną rekompensatę
WAŻNE:

Uprawnionymi do dochodzenia odszkodowań i zadośćuczynień są osoby, wobec których wydano przez polskie bądź radzieckie organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości lub przez organy pozasądowe w okresie od rozpoczęcia ich działalności na ziemiach polskich, począwszy od 1 stycznia 1944 r. do 31 grudnia 1989 roku, orzeczenia skazujące jeżeli czyn zarzucony lub przypisany był związany z działalnością na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego albo orzeczenie wydano z powodu takiej działalności.

Są nimi również osoby, wobec których wydano wyroki za opór przeciwko kolektywizacji wsi oraz obowiązkowym dostawom, a także te, wobec których stwierdzono nieważność orzeczenia albo wydano decyzję o internowaniu w związku z wprowadzeniem w dniu 13 grudnia 1981 r. w Polsce stanu wojennego. Ustawa uprawnia również do dochodzenia roszczeń osobę, która w okresie od dnia 1 listopada 1982 r. do dnia 28 lutego 1983 r. pełniła czynną służbę wojskową, do której odbycia została powołana za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.

Zobacz najważniejsze informacje:

Uprawnionymi do wystąpienia z żądaniem o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie są osoby represjonowane, a w przypadku ich śmierci uprawnienie to przechodzi na małżonka, dzieci oraz rodziców.

Jak z powyższego wynika, śmierć osoby, która doświadczyła represji za działalność patriotyczną w latach komunizmu, nie oznacza, że jej roszczenie o naprawienie wyrządzonej szkody (materialnej i niematerialnej – krzywdy) przestało istnieć. Zgodnie z art. 8 ust. 1 w/w ustawy lutowej z uprawnienia odszkodowawczego mogą skorzystać najbliżsi zmarłego, wymienieni enumeratywnie w przepisie.

Procedura uzyskania zadośćuczynienia i odszkodowania dotyczy skazania i internowania w okresie PRL-u, jak również represjonowania w formie powoływania do czynnej służby wojskowej. W tamtym okresie służba wojskowa była obowiązkowa, ale niekiedy zdarzały się nadużycia i wykorzystywano ją do represjonowania niektórych osób, np. poprzez kierowanie do specjalnych jednostek, gdzie osoby represjonowane przypadkowo trafiały do grup z osobami wielokrotnie skazanymi, recydywistami, przez co były inaczej traktowane. Niekiedy do wojska byli też powoływani klerycy i księża. Osoby powoływane więc w okresie od 1 listopada 1982 r. do 28 lutego 1983 r. do służby wojskowej za działalność polityczną na rzecz Polski mogą ubiegać się o odszkodowanie za poniesioną szkodę i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę od Skarbu Państwa.

Bez względu na zadośćuczynienie i odszkodowanie sąd ma prawo zasądzić od Skarbu Państwa pokrycie części lub całości kosztów symbolicznego upamiętnienia osoby niesłusznie represjonowanej, jeśli jej śmierć nastąpiła w wyniku wykonania orzeczenia uznanego za nieważne.

Zgodnie z prawem międzynarodowym, Państwo Polskie nie może być obarczone odpowiedzialnością odszkodowawczą za działania organów obcego państwa – w tym przypadku Sowietów.
 
Druga kwestia to Ustawa Lutowa, która pierwotnie uwzględniała rekompensatę wyłącznie dla osób represjonowanych przez polskie organy ścigania. Jednak w wyniku nowelizacji ustawy z 20 lutego 1993 roku takie uprawnienie zostało przyznane również:
 
  • represjonowanym przez radzieckie organy ścigania i wymiary sprawiedliwości
  • lub organy pozasądowe działające na terytorium Polski.
Można więc uznać, że zmiany w Ustawie Lutowej mają charakter wyjątkowy. Wynikają one z faktu, że PKWN (Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego) przyczynił się do powstania szkody, jaką była wywózka na Sybir w okresie 1944-1956.
 
Otóż w porozumieniu z dnia 25 lipca 1944 roku PKWN zgodził się na poddanie polskiej ludności jurysdykcji prawa sowieckiego w strefie operacji wojennych. Jednocześnie nie wskazał wielkości owej strefy. Zgoda PKWN dała Sowietom niemal nieograniczone możliwości stosowania represji i aresztowań wobec Polaków przebywających na tym obszarze
Niestety nie wszystkie osoby zesłane na Sybir mają prawo do odszkodowania za doznane krzywdy. Nowelizacja Ustawy Lutowej z 16 lipca 1998 roku wprowadziła zróżnicowanie sytuacji represjonowanych przez radzieckie organy zależnie od terytorium ich działania.
 
Prawo do rekompensaty przysługuje wyłącznie osobom zesłanym na Syberię przez radzieckie organy, które działały:
 
  • na obecnym terytorium Polski – od 1 lipca 1944 do 31 grudnia 1956
  • oraz w granicach ustalonych w Traktacie Ryskim – w okresie od 1 stycznia 1944 do 31 grudnia 1956 roku.
Pomożemy Ci uzyskać odszkodowanie za represje w czasach PRL

Pamiętaj, że nie musisz działać na własną rękę. Zamiast samodzielnie zagłębiać się w przepisy oraz inwestować swój czas i nerwy, możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy prawników VESTRA , a my:

dokonamy weryfikacji Twojej sprawy i powiemy Ci, czy przysługuje Ci zadośćuczynienie i odszkodowanie dla represjonowanych,
zgromadzimy niezbędne dokumenty,
przedstawimy argumenty, które zwiększą Twoje szanse na uzyskanie wysokiego zadośćuczynienia,
będziemy Cię reprezentować na każdym etapie postępowania,
Skorzystaj z darmowej, niezobowiązującej porady prawnej.
Osiągamy wiele sukcesów każdego dnia podnosimy standardy naszej pracy.

Oto procentowy udział naszych wygranych spraw w poszczególnych kategoriach.

98%

Nasza całkowita skuteczność

Wygranych spraw

Image link

Masz jakiekolwiek pytania? Chętnie pomożemy

Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku: 08:00 - 16:00
Zobacz również pomocne artykuły na naszym blogu