• Home
  • Rynek ubezpieczeń: Jedno potknięcie nie zmienia całości obrazu

Rynek ubezpieczeń: Jedno potknięcie nie zmienia całości obrazu

Przez ostatnich kilka lat sektor ubezpieczycieli solidnie zapracował na opinię skutecznego lobbysty parlamentarnego. I choć przebieg niedawnej sejmowej debaty pozostawił poważną rysę na tym wizerunku, to nie zmieniła ona ogólnego obrazu, o czym bardzo szybko można było się przekonać.

Szybka neutralizacja

Wizerunkowa porażka, jaką był pierwszy odcinek sejmowego etapu procedowania projektu ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego, została niemal od razu częściowo zneutralizowana decyzją sejmowych Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Posłowie wprowadzili bowiem do ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej poprawkę zapewniającą ubezpieczycielom podstawę prawną przetwarzania danych o stanie zdrowia klientów, bez konieczności pytania ich o zgodę. Czyli to, o co zakłady walczyły i czego nie popierało wielu ekspertów z dziedziny prawa. No i czy trzeba lepszego przykładu skutecznego lobbingu, jak uzyskanie takiego brzmienia przepisów, za którym opowiadał się właściwie tylko sektor ubezpieczycieli?

Cyfryzacja nabiera tempa

Parlamentarna bitwa legislacyjna zepchnęła w cień pozostałe wydarzenia z branży ubezpieczeniowej. A szkoda, bo ostatnio działo się naprawdę sporo. Zwłaszcza w obszarze zmiany cyfrowej. I choć uruchomienie sprzedaży direct przez PKO Ubezpieczenia było niezwykle interesującym wydarzeniem w kontekście widocznego od kilkunastu miesięcy renesansu sprzedaży bezpośredniej, to i tak najwięcej uwagi przykuła Aviva, poszerzając MojaAviva o platformę online do zgłaszania szkód i roszczeń z AC i zapowiadając bliską rezygnację z papierowego obiegu dokumentów. Czy to oznacza, że zakład jest rzeczywiście, jak twierdzi Adam Uszpolewicz, liderem cyfryzacji polskiej branży ubezpieczeniowej? Można ująć to tak: jeśli prezes przesadził, to naprawdę niewiele.

Źródło:http://gu.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=68376:rynek-ubezpiecze-jedno-potknicie-nie-zmienia-caoci-obrazu&catid=107:rynek-ubezpiecze&Itemid=106

Zostaw komentarz do wpisu