• Home
  • Od teraz szybciej uzyskasz odszkodowanie za represje
Odszkodowanie Za Represje

Od teraz szybciej uzyskasz odszkodowanie za represje

15 listopada, 2023 Redakcja 0 Komentarzy

Tematyka represji komunistycznych wzbudza wiele emocji. Wśród nas wciąż żyją osoby, które doświadczyły prześladowań za czasów PRL. Wiele z nich miało odwagę, aby sprzeciwiać się ówczesnej władzy. 

Jednak szkody, jakie ponieśli w wyniku represji, odcisnęły na nich ogromne piętno. Wśród krzywd można wymienić zarówno nękanie fizyczne (np. bicie czy zamykanie w areszcie), jak i cierpienia psychiczne – zastraszanie, wyzwiska, groźby. 

Jesteś osobą, która była represjonowana w czasach komunizmu? A może doświadczył tego członek Twojej rodziny? Odezwij się do naszej kancelarii. Pomożemy Ci uzyskać najwyższe możliwe odszkodowanie!

Jak otrzymać odszkodowanie za represje komunistyczne? 

Odszkodowanie dla represjonowanych to suma pieniężna wypłacana poszkodowanym w czasach PRL-u. Jednak nie każdy może ją uzyskać. Uprawnione są wyłącznie te osoby, które prowadziły jakąś formę działalności antykomunistycznej. Nie chodzi tutaj wyłącznie o czynną walkę – mowa również np. o kolportażu ulotek czy przetrzymywaniu nielegalnej prasy.

Nasi prawnicy pomogą Ci w uzyskaniu odszkodowania za represje. Wiemy, jakie kroki podjąć, aby sprawa zakończyła się pomyślnie:

  • Oszacujemy poniesione przez Ciebie straty. 
  • Wyznaczymy dokładną kwotę, o którą możesz się starać. 
  • Zgromadzimy niezbędne dowody i materiały. 
  • Następnie sporządzimy wniosek do sądu, który będzie zawierał wszystkie kluczowe argumenty oraz informacje. 

Mieszkasz za granicą? To nie problem. Rozprawa może odbyć się online. Wystarczy, że podpiszesz z nami umowę, aby starać się o zadośćuczynienie z każdego miejsca na świecie!

Od tego roku szybciej uzyskasz odszkodowanie za represje 

To wyjątkowo dobry moment na złożenie wniosku o odszkodowanie za represje PRL. 28 sierpnia 2023 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o nowelizacji ustawy lutowej.

Od teraz, w postępowaniach o odszkodowania i zadośćuczynienia dla osób represjonowanych w latach 1944-1989, nie będzie uczestniczyć Skarb Państwa.

Oznacza to, że sprawy o rekompensatę za represje komunistyczne będą przebiegać znacznie szybciej niż do tej pory!

Osoby uprawnione do odszkodowania za represje PRL

Odszkodowanie (za krzywdy fizyczne) i zadośćuczynienie (za cierpienia psychiczne) mogą otrzymać m.in. osoby:

  • wobec których stwierdzono nieważność orzeczenia z czasów komunizmu wydanego w związku z ich działalnością na rzecz niepodległej Polski,
  • internowane w stanie wojennym,
  • pełniące czynną służbę wojskową (do której zostały powołane za działalność na rzecz niepodległej Polski),
  • sprzeciwiające się kolektywizacji wsi i obowiązkowym dostawom,

a także dziecko matki pozbawionej wolności, wobec której stwierdzono nieważność orzeczenia – pod warunkiem, że podczas przebywania w więzieniu matka była w ciąży lub dziecko przetrzymywano razem z nią (w więzieniu lub innym miejscu odosobnienia). 

Co więcej, jeśli bliska Ci osoba miała prawo do odszkodowania, ale już nie żyje – uprawnienia te przechodzą na Ciebie. Jednak dzieje się tak tylko pod pewnymi warunkami. 

Chcesz wiedzieć, jak jest w Twoim przypadku? Zgłoś się po bezpłatną poradę prawna. Nie czekaj i zrób pierwszy krok, aby uzyskać odszkodowanie za PRL – zadzwoń i umów się na rozmowę!

Zostaw komentarz do wpisu