• Home
  • Odszkodowanie – kiedy możemy je otrzymać?

Odszkodowanie – kiedy możemy je otrzymać?

Odszkodowanie jest rekompensatą za wyrządzone szkody. Istnieje między innymi odszkodowanie za wypadek w pracy, odwołany lub opóźniony lot a nawet za błąd medyczny. Kiedy możemy się ubiegać o odszkodowanie i w jakich sytuacjach?

Mówi się, że „wypadki chodzą po ludziach”. Prawda jest taka, że każdemu może się przytrafić się jakaś przykra sytuacja, przez którą podupadniemy na zdrowiu lub nie zrealizujemy swojego celu. Z naszej winy bądź nie. Poszkodowana osoba może walczyć o swoje prawa i ubiegać się o odszkodowanie. W jakich przypadkach?

Odszkodowanie – wypadek w pracy

Niektóre zawody są wymagające i niebezpieczne, a pracownicy są narażeni na różnego rodzaju wypadki. Warto wiedzieć, że pracownikowi, który uległ wypadkowi i doznał uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie.

O odszkodowanie mogą ubiegać się osoby, które mają wykupione dowolne ubezpieczenie, a od zdarzenia nie minęło więcej niż trzy lata. Założeniem takiego odszkodowania jest pokrycie skutków zdrowotnych wypadku. Jednym z procesów ubiegania się o takie odszkodowanie jest dokładne opisanie wypadków i tego, jak do nich doszło.

Z tytułu wypadku przysługują następujące świadczenia:

zasiłek chorobowy 
odszkodowanie
świadczenie rehabilitacyjne
zasiłek wyrównawczy
renta

O odszkodowanie mogą się ubiegać również osoby, które cierpią na chorobę zawodową.

Co z osobami, które nie miały wykupionego ubezpieczenia? Wtedy zakład ubezpieczeniowy sprawcy będzie musiał wypłacić należną kwotę.
Odszkodowanie – błąd medyczny

Zdarza się, że lekarz popełni błąd, który ma duży wpływ na nasze zdrowie. Takie błędy zdarzają się na tyle często, że odszkodowanie za błąd medyczny jest chyba najbardziej zawiłym sposobem rekompensaty za wyrządzone szkody. W tym przypadku również wyróżniono kilka rodzajów błędów, za które można otrzymać odszkodowanie.

Są to:

błędy techniczne –w trakcie przeprowadzania zabiegu lub gdy zarazisz się w szpitalu m.in. żółtaczką 
błędy diagnostyczne
błędy terapeutyczne
błędy organizacyjne
błąd rokowania

Odszkodowanie za zdarzenie medyczne obejmuje straty finansowe poniesione na konieczne leczenie, opiekę czy rehabilitację oraz

zakup leków, 
dojazdy do szpitala,
dodatkowe badania i wizyty lekarskie,
przystosowania mieszkania do powstałej w wyniku błędu lekarskiego niepełnosprawności,
przygotowania do innego zawodu.

Odszkodowania komunikacyjne

Odszkodowanie komunikacyjne dotyczy osób, które uległy wypadkowi drogowemu lub kolizji drogowej. Ważne, żeby ta osoba nie była sprawcą wydarzenia. Jego celem jest finansowa rekompensata. Odszkodowanie komunikacyjne dotyczy pieszych, rowerzystów, motocyklistów, pasażerów i kierowców.

Odszkodowanie – opóźniony lub odwołany lot

Dlaczego należy się nam odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot? Bo sprzedaż biletów lotniczych jest pewnym rodzajem umowy, linie lotnicze zobowiązują się dostarczyć pasażera do miejsca docelowego. Co jeśli się z tego nie wywiążą?

może zwrócić całkowity lub częściowy koszt biletów lotniczych w ciągu 7 dni może zaoferować inny lot w to samo miejsce na podobnych warunkach

Co ciekawe – w przypadku opóźnienia lotu powyżej dwóch godzin pasażerom przysługują:

bezpłatne posiłki oraz napoje 
nocleg w hotelu
transport z lotniska do hotelu
ułatwienie komunikowania się z wybranymi osobami
prawo do informacji

Pamiętaj, że jeśli oczekiwanie na lot przekroczy pięć godzin, to możesz zrezygnować z lotu i domagać się zwrotu kosztów biletu. Linie lotnicze powinny ci też zagwarantować bezpieczny powrót.

Źródło:https://www.chillizet.pl/Styl-zycia/Finanse-i-praca/odszkodowanie-rodzaje-warunki-i-zasady-13709?fbclid=IwAR1ThUaWMmq_6kBAIq0GeCjEt2aeJuAdl-X8Yi9N3WiWPIg9Hthu_el37bY

Zostaw komentarz do wpisu