• Home
  • Dramat Aliora. Notowania banku runęły

Dramat Aliora. Notowania banku runęły

28 października, 2019 Redakcja 0 Komentarzy

Załamanie na akcjach Alior Banku. Notowania spółki na zakończenie piątkowej sesji spadły ok. 15 proc. Jeden walor banku kosztuje ok. 30,8 zł, czyli najmniej w swojej historii. Pytając o przyczyny tego dramatu, możemy wymienić jedną główną i dwie poboczne.

Bezpośrednim zapalnikiem do spadków był najpewniej komunikat Aliora, wydany zaraz po czwartkowej sesji. Według banku stosowanie zasad wynikających z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącego kredytów konsumenckich pomniejszy jego wynik odsetkowy w III kwartale 2019 roku o 102 mln zł, a zysk netto o 83 mln zł.

Notowania Alior Banku się załamały. Spadek banku i wyrok TSUE

Ale to nie wszystko. Wyrok uderzy również w bank podczas trzech ostatnich miesięcy tego roku. Szacowany wpływ na wynik odsetkowy w IV kwartale 2019 r. ma według spółki wynieść około 79 mln zł. Mniejsze zyski już teraz, jak i planowane zmniejszenie rentowności w przyszłości mogły więc solidnie przestraszyć inwestorów.

Przypomnijmy, że w połowie września TSUE uznał, że przy wcześniejszej spłacie kredytu konsumenckiego bank musi oddać wszystkie jego koszty proporcjonalnie obniżone. Kredytodawcy muszą rozliczyć się m.in. z: prowizji, opłaty przygotowawczej oraz ubezpieczenia. Alior, jak podkreśla, “w celu zapewnienia jednolitej i rzetelnej komunikacji uczestnikom rynku kapitałowego”, postanowił takie szacunki obniżki upublicznić.

Dla banków, które do tej pory stały na stanowisku, że jakikolwiek zwrot tych opłat jest nieuzasadniony, dziś będą musiały zrobić “rachunek sumienia”, dostosowując się do wyroku TSUE. Niedawno BNP Paribas Bank Polska poinformował o utworzeniu rezerw na proporcjonalny zwrot prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu w wysokości 48,8 mln zł .

Ale to nie wszystko. W czwartek Business Insider Polska po śledztwie dziennikarskim opublikował tekst “Kolejny »trup« w szafie Aliora? Bank finansował inwestycję dwóch bohaterów afery reprywatyzacyjnej”. Nasza dziennikarka opisała w nim, jak kontrolowany pośrednio przez Skarb Państwa Alior Bank finansował kontrowersyjną inwestycję na warszawskiej Starówce.

Za inwestorem – spółką Senatorska Investment – stało dwóch głównych bohaterów afery reprywatyzacyjnej – Maciej M. i jego syn Maksymilian. Udzielony przez Aliora kredyt jest zabezpieczony nieruchomością objętą postępowaniem rozpoznawczym komisji weryfikacyjnej. W tle wciąż toczy się też śledztwo w prokuraturze.

Z kolei “Puls Biznesu” pisał, że 30 urzędników Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) od dwóch tygodni kontroluje 50 największych kredytów korporacyjnych Aliora.

W piątek już po pierwszej ostrej przecenie akcji spółka wydała kolejny komunikat mający na celu uspokoić nieco rynek. Tomasz Biłous, wiceprezes Alior Banku odpowiedzialny za finanse powiedział, że “na ten moment szacunki co do wpływu wyroku TSUE na wyniki są adekwatne do naszej aktualnej wiedzy”. Dodał on, że:

Ten efekt będzie się z czasem zmniejszał, także dzięki zmianom w ofercie pożyczki gotówkowej, które wprowadzamy oraz poprawie kosztu finansowania.W horyzoncie nowej strategii, którą planujemy na lata 2020-2022, wprowadzimy rozwiązania, które umożliwią odrobienie w całości ubytku przychodów spowodowanego powyższym wyrokiem.

Alior Bank ciągnie na dno także inne spółki

W efekcie tych wszystkich zdarzeń kurs akcji Alior Banku w piątek rano runął. Zaraz po 9 rano na GPW spadki sięgnęły 10 proc., po kwadransie doszły do 15 proc., a po pół godzinie do 17 proc. Dzień bank zakończył ze stratą 15 proc. Jeden walor banku kosztuje obecnie ok. 30,8 zł, czyli najmniej w swojej historii. Od początku roku Alior Bank stracił ok. 42 proc., a kapitalizacja giełdowa spółki wynosi obecnie ok. 4 mld zł.

Znacjonalizowany bank (w 2015 r.) ciągnie w dół także swojego największego akcjonariusza, czyli państwowego giganta ubezpieczeniowego PZU (31,94 proc. udziałów w akcjonariacie). Notowania PZU w piątek stoczyły się o 3,8 proc.

Po głowie dostało się także innym bankom. Bank Millennium skurczył się o 6,8 proc., Santander Bank Polska o 5,6 proc., a mBank o ok. 2,4 proc. Cały sektorowy WIG-Banki znalazł się o blisko 3 proc. niżej niż przed otwarciem sesji.

Aliorowi nie grozi na razie program naprawczy

Pytani przez Business Insider Polska analitycy na razie pomimo ścięcia zysków i możliwych odpisów nie widzą większego zagrożenia dla banku.

– Myślę, że nawet odpis na 300-400 mln nie byłoby powodem do wejścia w program naprawczy, o ile nie pociągnęłoby to kolejnych odpisów w następnych kwartałach. Oczywiście każdy taki odpis upośledza bank jeśli chodzi o poziom kapitału i wpływa na możliwości wzrostu akcji kredytowej. Dodatkowo, zbyt częste tego typu informacje mogą wpłynąć negatywnie na klientów, którzy zaczną stronić od tego w sumie dobrze się kojarzącego pod względem jakości usług podmiotu, co mogłoby negatywnie przełożyć się na poziom czy oprocentowanie lokat – zauważał Marcin Materna, szef działu analiz Millennium DM.

Alior ma 600 mln zł nadwyżki ponad minimalne wymogi i pozostaje rentowny. Myślę, że większym obciążeniem może być zwrot prowizji w kredytach gotówkowych, ale wciąż nie powinna być to skala, aby wpędzić bank w program naprawczy – oceniał z kolei Łukasz Jańczak, analityk Ipopemy.

Źródło:https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/notowania-alior-banku-sie-zalamaly-spadek-banku-i-wyrok-tsue/1xc51d3?utm_source=fb&utm_medium=social&utm_campaign=fb_bi

Zostaw komentarz do wpisu