• Home
  • DAS: Wypadek za granicą może słono kosztować kierowcę

DAS: Wypadek za granicą może słono kosztować kierowcę

Zmotoryzowanych turystów udających się za granicę mogą zaskoczyć niektóre lokalne przepisy, a w przypadku ich naruszenia muszą liczyć się z poważnymi problemami, w tym finansowymi. Problemy prawne mogą mocno nadwyrężyć urlopowy budżet – ostrzegają eksperci DAS.

– Żaden kierowca nie jest w stanie znać całości przepisów obowiązujących we wszystkich krajach. Może zatem napotkać na swojej drodze prawdziwe „prawne niespodzianki”. Dodatkowym zagrożeniem są nieprzepisowe działania innych uczestników ruchu drogowego. Ryzyko prawne w podróży autem jest więc powszechne i nie do wyeliminowania. Dlatego bardzo przydatnym wsparciem dla kierowcy może okazać się ubezpieczenie prawne, dzięki któremu szybko uzyska informację i poradę prawną, gdy na swojej drodze napotka problem prawny – zaznacza Piotr Kuźmiński, prawnik DAS.

Polisa stanowi również zabezpieczenie finansowe na wypadek poważnych zdarzeń, które znajdują swój finał w sądzie. Finansuje przy tym koszty pomocy prawnej i reprezentacji wybranego prawnika, jak i dodatkowe wydatki związane z uczestnictwem w procesie sądowym, w tym koszty sądowe, tłumaczeń, opinii biegłych. Na polskim rynku są już ubezpieczenia prawne, które swoim zakresem obejmują nie tylko Polskę i kraje Unii Europejskiej, ale i inne państwa Europy oraz basenu Morza Śródziemnego, jak Turcja, Egipt, Maroko, Tunezja.

Zakres terytorialny ochrony ubezpieczeniowej jest bardzo ważny z punktu widzenia często podróżujących osób. Co więcej, ubezpieczenie prawne zabezpiecza ich interes prawny jako kierowców bez względu na to, czy prowadzą własne, czy wypożyczone auto – dodaje ekspert.

Ubezpieczenie prawne jest rozszerzeniem ochrony wskazanym szczególnie dla osób wybierających podróżowanie autem poza Polską.

Koszty rozwiązywania problemów i sporów prawnych kierowców w Polsce nie należą do najniższych. Jednak za granicą mogą być jeszcze wyższe, szczególnie w krajach Europy Zachodniej – podkreśla Piotr Kuźmiński. W sytuacjach takich jak wypadek czy nawet stłuczka, szybka konsultacja prawna może uchronić przed błędnymi decyzjami i ich konsekwencjami prawnymi oraz finansowymi. Przy poważniejszych sprawach, gdy potrzebujemy bezpośredniej rozmowy czy reprezentacji przez adwokata, niezwykle pomocne jest też wsparcie w języku ojczystym. W ramach ubezpieczenia prawnego ubezpieczyciel może pomóc nam w znalezieniu odpowiedniego polskojęzycznego prawnika lub kancelarii w danym kraju – wskazuje.

Ubezpieczenie prawne nie jest przeznaczone tylko dla kierowców. Ochroną prawną można zabezpieczyć konkretny pojazd, ale sprawy związane z prowadzeniem auta może również obejmować ubezpieczenie prawne dla osób indywidualnych czy całej rodziny. Ten drugi wariant polisy obejmuje także wiele innych spraw z zakresu życia codziennego i przyda się zarówno w czasie wakacji, jak i na co dzień. Może zaoferować wsparcie w formie nawet nielimitowanych porad prawnych, a także analizy dokumentów czy umów. W przypadku, gdy musimy się bronić przed zarzutami lub sami dochodzimy w sądzie swoich roszczeń, dzięki ubezpieczeniu prawnemu finansowane jest honorarium prawnika oraz powstałe koszty sądowe, nawet te zasądzone na rzecz strony przeciwnej w razie przegranej.

Źródło: http://gu.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=69030:das-wypadek-za-granic-moe-sono-kosztowa-kierowc-&catid=107:rynek-ubezpiecze&Itemid=106

Zostaw komentarz do wpisu