• Home
  • Banki mogą w ’19 zawiązywać rezerwy na wyrok TSUE dot. kredytów konsump.; do zwrotu klientom ponad 1 mld zł – ZBP

Banki mogą w ’19 zawiązywać rezerwy na wyrok TSUE dot. kredytów konsump.; do zwrotu klientom ponad 1 mld zł – ZBP

23 października, 2019 Redakcja 0 Komentarzy

Po wyroku TSUE, który opowiedział się za proporcjonalnym zwrotem prowizji po wcześniejszej spłacie kredytu konsumenckiego, niektóre banki mogą jeszcze w 2019 roku zawiązać dodatkowe rezerwy.

Wartość opłat i prowizji, które w przypadku przedterminowej spłaty mogą być zwracane klientom przez instytucje finansowe może oscylować w okolicach ponad 1 mld zł – poinformował PAP Biznes wiceprezes ZBP Włodzimierz Kiciński.

“Myślę, że niektóre banki zawiążą dodatkowe rezerwy jeszcze w tym roku, ale trudno to dziś ostatecznie przesądzać. Przeprowadzamy w tej chwili wewnętrzne analizy i zapoznajemy się z opiniami banków. Obecnie szacuje się, że wartość opłat i prowizji, które w przypadku przedterminowej spłaty mogą być zwracane klientom przez instytucje finansowe może oscylować w okolicach ponad 1 mld zł rozłożonych z pewnością na dłuższy okres” – powiedział PAP Biznes wiceprezes Związku Banków Polskich Włodzimierz Kiciński.

“W polskim systemie bankowym przy wielkości kredytów przekraczającym kwotę 1 bln 100 mld zł udział w portfelu należności ze stwierdzoną utratą wartości wynosi 6,8 proc., a banki zawiązały z tego tytułu rezerwy w wysokości 43,8 mld zł. Ograniczając się wyłącznie do kredytów konsumpcyjnych rezerwy banków wynoszą 13,7 mld zł” – dodał.

W połowie września TSUE uznał, że przy wcześniejszej spłacie kredytu konsumenckiego bank musi oddać wszystkie jego koszty proporcjonalnie obniżone. Kredytodawcy muszą rozliczyć się m.in. z: prowizji, opłaty przygotowawczej oraz ubezpieczenia.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informował, że zwrot ten powinien być proporcjonalny, tzn. powinien obejmować okres od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie. Nie może też zależeć od tego, kiedy kredytodawca faktycznie poniósł te koszty.

UOKiK sprawdza obecnie w jaki sposób instytucje finansowe rozliczają się z konsumentami, którzy wcześniej spłacili kredyt konsumencki. Prezes urzędu postawił zarzuty 21 firmom z sektora pozabankowego, które nie rozliczają się z klientami. Ponadto toczy się 8 postępowań wyjaśniających.

Z informacji PAP Biznes wynika, że niektóre banki mogą już w wynikach za III kwartał zdecydować się na utworzenie rezerw w związku z wyrokiem TSUE. (PAP Biznes)

Źródło:http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/2801236,banki-moga-w–19-zawiazywac-rezerwy-na-wyrok-tsue-dot–kredytow-konsump—do-zwrotu-klientom-ponad-1-mld-zl—zbp

Zostaw komentarz do wpisu